Podsumowanie 18. kolejki II ligi
Napisał: doktor. Dnia 2015-11-23r 18:26

Piłkarze poczuli wiosnę jesienią i strzelali gole aż miło. Stal Mielec pokonała specjalistów od szalonych meczów i powiększyła przewagę nad Rakowem Częstochowa. Kotwica wygrała derby Pomorza z Błękitnymi.

Od soboty pewne jest, że Stal Mielec czeka przyjemne zimowisko na pozycji lidera. Nie zmienią tego wyniki kolejki, która zostanie rozegrana awansem za tydzień. Przewaga zespołu Janusza Białka nad nowym-starym wiceliderem Wisłą Puławy to cztery "oczka". Jeszcze ważniejsza dla Stali powinna być informacja, że na koniec dnia ma 14 punktów zaliczki nad Siarką Tarnobrzeg, która plasuje się na pierwszym, nie premiowanym awansem lub barażem miejscu. Sytuacja do pozazdroszczenia.

W sobotę lider pokazał dwie twarze. Podejmował beniaminka, co już stawiało go w roli faworyta, a na dodatek zszedł na przerwę z wynikiem 3:0. Powinno być po herbacie. Stało się jednak coś mało wytłumaczalnego. Polonia Bytom wyrównała w mniej niż pięć minut na 3:3. Szalony pościg przeprowadziło trio Setlak, Cisse, Kutarba. Za taki zryw bytomianom należały się brawa, acz nie przysługiwał nawet punkt. Stal pokazała ponownie swoją lepszą twarz i w 80. minucie Jakub Żubrowski zdobył zwycięskiego gola przepięknym strzałem z dystansu.

Polonia będzie królować w zestawieniach najbardziej szalonych meczów II ligi. Stworzyła jesienią aż trzy widowiska wpisujące się bardziej w hokejowy, niż piłkarski kanon. Problem, że wszystkie przegrała, a w niedzielę może nawet znaleźć się w strefie spadkowej. Polonia przegrała siódme spotkanie wyjazdowe. Żadna drużyna nie przegrywa częściej.

Czas na największą niespodziankę dnia. Raków Częstochowa poniósł pierwszą porażkę pod wodzą duetu Kołaczyk-Cecherz. Stało się to na terenie Okocimskiego Brzesko, który dopiero co opuścił dolną połowę tabeli. Piwosze stają się postrachem faworytów, ponieważ tydzień temu pokonali w tym samym miejscu Stal Stalowa Wola. Decydujący był kwadrans przed przerwą, kiedy Okocimski wygrał wymianę ciosów i zabrał do szatni przewagę gola. Pilnował jej konsekwentnie, a na koniec dobił Raków golem na 3:1.

Częstochowianie stracili pozycję wicelidera na rzecz Wisły Puławy. Tydzień temu Duma Powiśla pudłowała na potęgę wskutek czego przegrała z Olimpią Zambrów. Tym razem powetowała sobie straty i strzelała aż miło do bramki GKS Tychy. W 7. minucie Dawid Pożak dał Wiśle prowadzenie 1:0, a wynik na okazałe 3:0 ustalili Mateuszowie: Olszak oraz Pielach. W Tychach muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Kamil Kiereś jest właściwą osobą na stanowisku trenera. Tak naprawdę tylko szalony zryw uratuje misję awans.

Przed kolejką zwracaliśmy baczną uwagę na małe derby Mazowsza i Pomorza. Po ciekawych przetasowaniach w czołówce zeszły na nieco dalszy plan, co nie oznacza, że można przejść obok nich obojętnie. Wygrały drużyny grające w domu i wyżej plasujące się w tabeli. Znicz Pruszków pokonał 4:2 Radomiaka Radom, a Kotwica Kołobrzeg 2:1 Błękitnych Stargard. Taki wynik oznacza, że półfinalista Pucharu Polski zostanie w strefie spadkowej na zimę. Będzie przez ten czas zastanawiać się jak uniknąć sensacyjnego spadku. Tymczasem Kotwica uspokoiła sytuację wokół zespołu.

Kolejka zostanie dokończona w niedzielę. Legionovia Legionowo spróbuje uciec ze strefy spadkowej dzięki zwycięstwu z outsiderem Gryfem Wejherowo. Stal Stalowa Wola będzie faworytem starcia z Nadwiślanem Góra i jeżeli wywiąże się ze swojej roli, to zbliży się do miejsca barażowego.

Niedzielne mecze II ligi zakończyły się remisami, przez co nie doszło do diametralnych zmian na dole tabeli. To dobre wieści dla drużyn, które plasują się ponad strefą spadkową. Cieszą się również liderzy rozgrywek.

Zakończyła się pierwsza z dwóch kolejek zaplanowanych awansem. Sobota była dniem ważnym dla góry tabeli, natomiast w niedzielę wybiegły na boisko aż trzy drużyny ze strefy spadkowej. Wszystkie dopisały sobie po punkcie.

Szansę na opuszczenie zagrożonego miejsca miała Legionovia Legionowo, ale tylko zremisowała 1:1 z Gryfem Wejherowo. Na dodatek rzutem na taśmę w doliczonym czasie. Drużyna z Mazowsza miała przewagę optyczną, ale nie upilnowała Mateusza Kuzimskiego przy rzucie rożnym. Pomocnik dał prowadzenie Gryfowi w 18. minucie strzałem z bliska. Od tego momentu beniaminek mógł bronić się w Legionowie. Chciał powtórzyć wyczyn Błękitnych Stargard, którzy tydzień temu wygrali na tym samym stadionie.

Gryf był o włos od wykonania zadania i ucieczki z ostatniego miejsca w tabeli. Z pomocą szczęścia prowadził do doliczonego czasu. W 86. minucie Maciej Dampc zobaczył drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę, co skomplikowało sytuację wejherowian. Grając w osłabieniu stracili gola na 1:1. Sędzia podyktował rzut karny po faulu na Michale Kitlińskim, a skutecznym egzekutorem jedenastki został Rafał Jankowski.

Co ciekawe scenariusz poprzedniego pojedynku Gryfa z Legionovią był bardzo podobny. Beniaminek prowadził po trafieniu Kuzimskiego, z tą różnicą, że wygrał, ponieważ Jankowski zmarnował jedenastkę w doliczonym czasie. Po rewanżu może czuć ulgę, ponieważ nie pozwolił sobie na identyczną wpadkę.

Nadwiślan Góra zremisował 2:2 ze Stalą Stalowa Wola. Drużyna z Podkarpacia obejmowała prowadzenie dwukrotnie, ale nie dowiozła przewagi do końca. Bardzo uprzykrzył jej życie Tomasz Matysek, który zapisał na swoje konto gola oraz asystę. Wynik tego meczu nie cieszy żadnej ze stron, ponieważ Nadwiślan okopuje się w strefie spadkowej, a Stalówka zmniejsza swoje szanse na awans.

Cieszą się natomiast drużyny z miejsc premiowanych awansem. Między liderami a 5. miejscem w tabeli powstała różnica pięciu punktów. Coraz trudniej będzie włączyć się drużynom z grupy pościgowej do walki o najwyższe cele.